Artikkel “6 müüti raamatute müümise kohta USA-s” ilmus 2017. aasta 23. oktoobril veebilehel bestsales.ee

6 müüti raamatute müümise kohta USA-s

Koolitus- ja müügiettevõte Southwestern Advantage alustas taas kandidaatide vastuvõtmisega raamatute müümise programmi USA-s. Kuna programmi ümber on aastate jooksul tekkinud palju kuulujutte, siis järgnevalt on välja toodud kuus raamatute müümise kohta käivat levinumat müüti.

Southwestern Advantage Eesti esindaja Erki Kukk selgitas, et ettevõte on tudengeid USA-sse raamatuid müüma aidanud nüüdseks juba 17 aastat ning selle aja jooksul on iga aastaga väljakutse vastuvõtjaid järjest rohkem ning ka tulemused on riigiti kõikidest kõige paremad. “Eestist on Ameerikas käinud praeguseks kokku ligi 2500 tudengit ning meie müügiinimesed teevad tulemuste osas teiste riikide omadele pika puuga ära. Tuleb välja, et eestlane on siiski osav müügimees,” märkis Kukk. Programmi raames saavad tudengid põhjaliku ettevõtlus- ja müügikoolituse, seejärel veedavad suve USA-s reisides ning ukselt-uksele hariduslikke raamatuid müües.

Southwesterni esindaja lükkab ümber programmi kohta levinud müüdid:

Raha teenivad ainult vähesed. Loomulikult peab suure raha teenimiseks olema ka natuke õnne, kuid müügitöö puhul ei saagi eeldada, et magavale kassile hiir ise suhu jookseks. Kõik oleneb enda panusest, eesmärkidest ning loomulikult ka kogemustest. Sellel suvel käis USA-s 324 tudengit Eestist, nendest 137 esimest korda. Esmakordsete müüjate keskmine teenistus suvega oli umbes 5500 eurot. Teise suve tudengite keskmine teenistus oli juba üle 9200 euro. Nendest summadest tuleb maha arvestada tudengite enda kulutused nagu lennupiletid, elamiskulud jmt.

Tegemist on püramiidskeemiga. Southwesterni programmil pole mingit liitumis- ega muud tasu, mille pealt ettevõte kasumit teeniks. Meeskondade juhendajad teenivad küll boonust vastavalt oma meeskonna müügitulemustele, kuid see ei tule kuidagi müüjate teenistuse arvelt.

See on ainult müügiinimestele. Kindlasti mitte. Eesti tudengite ülihead tulemused on näidanud, et juba müüt, et eestlased pole head müügimehed, ei pea paika. Üldjuhul liituvad huvilised programmiga juba sügisel, mis tähendab, et kuude jooksul enne USA-sse minemist läbivad osalejad põhjaliku koolituse ning igaüks saab endale isikliku kogenud mentori.

Raamatuid müüma pääseb igaüks ja neid värvatakse meeleheitlikult. Tegelikult järgib iga müügikohale kandideerija põhjaliku koolituse, mille jooksul hinnatakse ka kandidaate, kas nad üldse sobivad selliseks müügitööks või muudaks inimeste ootused, suhtumine või iseloomuomadused selle liialt keeruliseks. Kõikidest esialgsetest kandidaatidest umbes 1/3 jäetakse programmist välja ettevõtte enda poolt.

Raamatute müümise kõrvalt ei jää tegelikult üldse aega reisimiseks. Reisida saab tegelikult isegi rohkem, kui ainult suvisel ajal. Enamasti elavad müüjad kohalikes peredes, kes tutvustavad kohalikku kultuuri ja vaatamisväärsusi, iga nädalalõpp korraldavad meeskonnad ühiseid väljasõite, suve lõpus on mõeldud eraldi aeg, mille jooksul saab mööda USA-d ringi reisida. Lisaks korraldab ettevõte igal aastal hulgaliselt koolitus- ja auhinnareise. Need on viinud meie tudengeid näiteks Keeniasse, Hispaaniasse, Indiasse, Taisse, Vietnami, Bora Borale, Egiptusesse, Austraaliasse, Türki jne.

Ohtlik. USA-s on 17ne aasta jooksul raamatuid müümas ja reisimas käinud ca. 2500 eestlast. See number räägib juba enda eest. Samuti ei ole USA just mõni arengumaa, kus puuduvad seadused. Loomulikult juhtub ikka väiksemaid õnnetusi või äpardusi, aga sama hästi võivad need toimuda ka suvel maal vanaema juures olles. Raamatuid müüvad tudengid läbivad suve jooksul auto või jalgrattaga tavapärasest tunduvalt rohkem kilomeetreid ning kindlasti on nii võimalus õnnetusse sattuda suurem, kui tööd üldse mitte tehes.

top