Artikkel “Juuru SOS Lastekülale kingiti uus buss” ilmus 2015. aasta 27. mai Raplamaa Sõnumites

Juuru SOS Lastekülale kingiti uus buss

Traditsiooniline heategevusüritus „Kevadkoputus“ kutsus tänavu inimesi üles toetama Juuru SOS Lasteküla ja tegema annetusi hädavajaliku perebussi ostuks. Päikeselisel soojal kolmapäeva pärastlõunal ootasidki Juuru SOS Lasteküla lapsed ning pereemad ja -isad suure põnevusega oma küla uut liiget. 

8. mai hommikutundidel hakkasid Southwesterni heategevusklubisse kuuluvad tudengid kogu Eestis ukselt uksele käima, et SOS Lasteküla tarbeks annetusi küsida. Kuna Southwesterni tudengid lähevad suvel Ameerikasse raamatumüügiga lisaraha teenima, oli see programm nende sõnul ka neile kasulik, sest andis võimaluse harjutada ukselt uksele käimist ja inimestega suhtlemist. 

Sel aastal annetasid inimesed rekordsumma, üle 28 600 euro. Ukselt uksele käijaid oli üle kogu Eesti 148, Raplamaal kogusid annetustena 2000 eurot Mariliis Fomotškin, Silvia Metsallik, Roland Treial, Jürgen Sahtel, Vincent Lambin, Markus Külaviir ja Mery Rosenberg.

Tudengitele oli raha kogumise päev pikk, sest ringkäiguga alustati hommikul kaheksast ning lõpetati õhtul pärast kuut. Toetust käidi küsimas eraisikutelt, kuid külastati ka mõningaid ettevõtteid. Keskmine rahasumma, mida inimesed annetasid, oli 7 eurot, kuid palju oli ka neid, kes panustasid 50 euroga. Tudengite sõnul on iga väiksemgi abi kokkuvõttes suur abi ja nii oligi palju neid, kes oma panuse andmiseks kodus oleva põrsakassa sendid kokku kraapisid. Kes aga võõrale tudengile raha anda ei julgenud, võis annetuse teha ka SOS Lasteküla telefoninumbrile helistades.

Tuttuus 9-kohaline buss saabus Juuru pärastlõunal, masinas istus tudengite esindustiim, kes oli Eesti eri paikadest sõiduki üleandmiseks kohale tulnud. Buss on eelkõige mõeldud peredele väljasõitude organiseerimiseks, kuid Juuru sotsiaalnõuniku Brita Kiige sõnul on seda kindlasti vaja ka selleks, et lapsi viia kas arsti juurde või huviringidesse. Siiani pered väga palju väljasõitudel käinud ei ole, suviti on vaid mõnel korral ujumas käidud.

Pereisa Kristjan tänas tudengeid südamest ja ütles, et lastekülas on tükk aega olnud ühise sõiduki kriis. „See on iseenesest mõistetav, et lasteküla vajab transporti. Ühistegevust on meil vähe ning see buss annabki meile võimaluse ühiselt asju ette võtta, koos reisida või ujumas käia ning see ühendab seda lasteküla peret,“ ütles ta.

Vaatamata sellele, et lapsed ja emad-isad elavad ja toimetavad koos, on Kristjani sõnul neil väga raske päriselt kokku saada, kuid reisid ja väljasõidud liidavad peresid. „Sellepärast ongi see veel suurem kingitus, kui te oskate ette kujutada,“ lisas ta tänades.

Tudengite esindaja Eveli Lehtsalu sõnas, et üldiselt suhtusid inimesed projekti hästi ning enam-vähem pool neist, kellega päeval räägiti, ka annetasid. Ta oli rõõmus, et iga aastaga muutub tema meelest inimeste suhtumine aina soosivamaks ja heategevuse idee hakkab Eesti ühiskonnas kanda kinnitama.

SOS Lasteküla tegevdirektor Margus Oro ütles, et uude ja korralikku bussi investeerimine on väga tähtis, sest vana bussiga ei riski keegi 6-7 lapsega sõitma minna. „SOS Lastekülal on lihtne põhimõte: kui avatakse uus Lasteküla, peame meie neile tagama ka uue transpordivahendi, et kindlustada peredele turvalisus,“ lisas ta. Samuti sobib tema arvates bussiprojekt just sellepärast, et sõiduk on konkreetne asi, mida inimesed näevad ning mida ka tudengid oma töö tulemusena tunnetavad. „Kui me räägime sellistest annetusprogrammidest, siis inimesed üldiselt ei taju oma panust. Sellist konkreetset bussi tunnevad ja näevad kõik,“ tõi ta näite. Bussi dokumendid vormistati ARK-is kolmapäeva hommikul ning nüüd on masin täiesti sõiduvalmis.

Peremajade juurde istutasid tudengid pererahva abiga ka kolm õunapuud ja ühe pirnipuu, mille eesmärk on tuua peredele õnne. SOS Lasteküla ja MTÜ Southwestern Heategevusklubi abil on uued bussid saanud Juuru, Narva-Jõesuu ja Keila pered.

top