Artikkel “Kuidas murda välja mugavustsoonist” ilmus 2017. aasta 12. mail Õpetajate Lehes

Kuidas murda välja mugavustsoonist?

Teemal, kuidas murda välja mugavustsoonist ja seada eesmärke, kõneles noortele ettevõtja Sander Sildver, USA-st alguse saanud tudengite suurima raamatumüügiprogrammi Southwestern Advantage müügijuht Eestis.

Milline on teie taust, miks teid töömessile esinema kutsuti?

Jäin messikorraldajale silma, kui käisin sellel teemal ühes keskkoolis rääkimas. Olen Tallinna tehnikaülikooli viienda kursuse elektrienergeetika üliõpilane ning viimased neli suve käinud Ameerika Ühendriikides raamatuid müümas. Need on haridusalased raamatud, mida raamatupoodides ei müüda, vaid saab osta ainult programmis osaleva 2000 tudengi käest. See on keeruline töö, mida igaüks teha ei suuda ega taha, kuid mis on andnud mulle palju häid kogemusi. Rääkisingi noortele näidete abil, kuidas läbikukkumine mind elus on aidanud.

Kas mäletate oma kõige esimest töökogemust?

Väga hästi. Käisin esimeses või teises klassis ja sain selle töö isa kaudu, koristasime teeääri prügist. Tasu oli poole päeva eest 25 krooni, mis tundus väga suur raha. Viimased neli suve olen töötanud suve jooksul 72 päeva, 13 tundi päevas ja kuus päeva nädalas. Kui töötunnid kokku lüüa, tuleb neid suve peale kokku kuskil tuhat.

Küllap on USA-s tulusam töötada kui Eestis.

Seda küll. Kui ma tehnikaülikooli esimesel kursusel hotellis uksepoisina töötasin, teenisin 2 eurot 80 senti tunnis, natuke üle miinimumpalga. USA-s mul esimesel suvel eriti hästi ei läinud, aga viimasel kahel suvel teenisin kolme kuuga mitu Eesti keskmist aastapalka. Parimal nädalal oli teenistus 4500 dollarit.

Müügitöö eeldab ilmselt väga head suhtlemisoskust.

Jah, kuid see on õpitav. Olen loomu poolest pigem introvertne ja tagasihoidlik. Aga juba pärast esimest suve, kui olin kolme kuu jooksul suhelnud 3000 võhivõõraga, tundus see lihtne. Kasvasin seda tööd tehes nii inimesena kui ka emotsionaalselt.

Millised iseloomujooned on müügitöös kõige tähtsamad?

Et sa ei oleks individualist, vaid arvestaksid teistega. Meeskonnatöö oskus. Järjekindlus.

Kumb teid rohkem motiveerib, sissetulek või kogemuse saamine?

Sissetulek hakkab motiveerima alles siis, kui oled jõudnud oma töös väga heale tasemele. Oma meeskonnaliikmetele rõhutan alati, et rahast tähtsamad on õpitud oskused ja iseloomu kasvatamine. Need saad endaga kaasa võtta ja hiljem elus rakendada.

Kui populaarne on õpingute kõrvalt töötamine teistes riikides?

Töökaid noori on igal pool päris palju. Mul on sõpru Taanis, kus on hästi populaarne ülikooliõpingute kõrvalt tööl käia. Valitsus toetab seda ka omalt poolt. Kes teeb õppimisele lisaks kuus 40 tundi tööd, saab valitsuselt 800 eurot toetust. Võin öelda, et Eesti noored on kõvasti töökamad kui noored mujal. Ameerika tööandjad hindavad meie noori väga, sest nad on nõus tegema rohkem kui teised ega virise.

Eestis on 30 000 noort inimest, kes ei tööta ega õpi. Mis võib olla selle põhjus?

Arvan, et paljud inimesed pole nõus võtma riske ja kardavad läbikukkumist, mistõttu nad lepivad olemasoleva olukorraga ega tahagi pürgida kaugemale.

Teie mõtlete teisiti?

Jah, mina mõtlen pigem sellele, kuidas jõuda kiiremini ja kaugemale ning saada paremaks. Mul on Eestis kaks ettevõtet, mis tegelevad koolitus-, müügi- ja juhtimisteenuse pakkumisega, pisut ka investeerimisega. Lisaks müügijuhitöö USA ettevõttes Southwestern Advantage.

Tööturg muutub imekiiresti. Milliseid soovitusi te noortele töömessil jagasite?

Soovitasin neil katsetada erinevaid asju. Ka selliseid, milleks tuleb oma mugavustsoonist välja tulla, näiteks minna välismaale. Kõik sellised kogemused rikastavad ja noorena ei maksakski teha tööd mitte raha, vaid kogemuse pärast. Soovitasin neil igasugustest võimalustest kinni haarata ja mitte karta tagasilööke. Need teevad tugevamaks.

Kui oluline on kodust kaasa saadud tööharjumus?

Pean töökasvatust väga oluliseks. Kuigi mul polnud lapsena millestki puudu, ei toodud mulle midagi kandikul kätte. Kui tahtsin endale üheksandas klassis mootorratast osta, läksin suvel võsa lõikama ja suutsin Eesti keskmise palga välja teenida. Käisin metsatööl igal suvel ja olime vennaga isal abiks puude lõhkumisel ja muruniitmisel. Meil oli kogu aeg midagi teha.

top