Artikkel “Raamatumüük Ameerikas” ilmus 19. jaanuari Virumaa Teatajas.

Raamatumüük Ameerikas

Nashville Tennessee’s Katre Tamm koos oma organisatsiooniga. Veel viimane koolitus enne suve. Juuni 2016

Katre Tammel on plaan minna suvel kuuendat korda USA-sse raamatuid müüma. Mis teda selles raskes töös köidab?

Esimest korda kuulsin raamatumüügist Ameerikas oma korterikaaslaselt, kes mind endaga ühes infotundi võttis. Olin väga skeptiline ja suhteliselt kindel, et USA-sse ma niikuinii ei lähe.

Infotundi viis läbi Martin, lahe ning targa jutuga noormees. Otsus programmis kaasa lüüa tuli päris kiiresti, küllap aitas sellele kaasa ka see, et mu kooliaegne sõbranna sai programmis koha. Mis siin ikka oodata, tuleb tegutseda! Arvan, et päriselt sain aru, et lähengi teisele poole maakera ukselt uksele raamatuid müüma, alles siis, kui maikuu lõpus lennuk Tallinnas õhku tõusis …

Otsust tuli eelnevalt arutada ka vanematega. Isa oli kiiresti nõus ning uskus, et saan sellise tööga hakkama. Ta on alati öelnud, et kui on võimalik välismaale minna ning kogemusi saada, siis tuleks seda teha. Emaga nii kergelt ei läinud. Suvel olid mõlemad vanemad siiski mu suurimad toetajad.

Põhjus, miks otsustasin veeta oma suve Southwestern Advantage’i suveprogrammis kaasa lüües ja raamatuid müües, oli seotud minu endaga. Minu lapsepõlv oli suhteliselt lihtne. Ma polnud mitte kunagi pidanud millegi nimel liiga palju tööd tegema. Mulle meeldis õppida ning olümpiaadidel käia, lugeda, tantsida, näidelda ja vaba aega asjalikult sisustada.

Olen pärit väikesest kohast, kus ei olnud keeruline olla paljudes asjades väga hea, sest polnud kuigi palju aktiivseid noori. Ülikoolist sain seevastu hoopis teistsuguse kogemuse. Seal pidin esimest korda elus nii akadeemiliselt kui ka vaba aja tegevustes vaeva nägema. Tahtsin sel ajal väga saada TTÜ tantsutüdrukute rühma, kes on omal alal Baltikumi parim. Paari kuuga sai selgeks, et pean end rohkem arendama ja tugevamaks inimeseks kasvatama ning kogemusi saama, et tulevikus hästi toime tulla. Raamatumüük oli selleks ideaalne võimalus.

Minu esimese suve tulemused olid pigem keskpärased ja mulle oli see äärmiselt ebameeldiv, sest ma polnud kunagi sellises olukorras olnud.

Teadsin, et peab olema töökas, kuid lootsin natuke ka õnnele. Pärast suve oli reaalsus kohale jõudnud – ei ole olemas õnne, on ainult töökus. See loob head võimalused, mida vahel peetakse õnneks või juhuseks. Esimese suve lõppedes olin kindel, et ei tee seda tööd enam mitte kunagi. Käitusin nagu tavaline inimene – kui ei tule nii hästi välja, kui tahan, siis ei teegi. Kuid mulle meenus sel ajal üks vanemate oluline õpetus: tuleb olla järjepidev. Isa on alati öelnud, et kunagi ei tohi alla anda, tuleb ikka edasi pingutada ja proovida.

Otsustasin siiski ka teiseks aastaks raamatuid müüma minna. Sain aru, et see on minu enda teha, milliseks suvi kujuneb. Tunnistasin endale esimese suve vigu ja parandasin neid juba enne teist. Olen endiselt siin, sest ei tea ühtegi teist programmi, kust saaksin nii palju erinevaid ning eluliselt olulisi oskusi nii lühikese ajaga. Raamatumüük on mulle õpetanud, kuidas eri inimtüüpidega suhelda, kuidas inimestega töötada, organisatsiooni juhtida, kuidas endast head esmamuljet jätta. Mis kõige olulisem, raamatumüük on mind muutnud julgemaks ning avatumaks.

Sellest suvest saab juba minu kuues raamatumüügisuvi. Olen töötanud Miamis, Minnesotas, Illinoisis, Utah’s ja Arizonas. Kõik viis osariiki on üksteisest täiesti erinevad. Olen kohanud palju igasuguseid inimesi eri uskumuste, päritolu ja tavadega. Lisaks olen näinud maju, kus ise tahaksin elada, ning kodusid, kus ma mitte mingil juhul elada ei sooviks. Peresid külastades õppisin väga palju – kuidas tahaksin oma lapsi kasvatada ning milline abikaasa olla. Raamatumüük on õpetanud mulle ka tänulikkust. Siiani on meeles seik oma esimesest suvest, kui kohtasin ühte väikest tüdrukut, kes oli kaelast allapoole halvatud. Minul oli sel päeval natuke halb tuju, sest vihma sadas. See laps oli aga hoolimata oma olukorrast väga elurõõmus. Mõistsin, et mina olen terve ja saan end liigutada, mul on võimalus Ameerikas töötada, kogemusi saada ning raha teenida. Kõik on kinni suhtumises ja iga inimene vastutab enda rahulolu eest ise.

Pärast iga suve olen alati pisut Ameerikas ringi reisinud. Olen käinud Las Vegases, New Yorgis, Los Angeleses ja teistes suurlinnades ning näiteks Universal Studios, mis on kuulsate filmide teemaline lõbustuspark. See oli üks lahedamaid kogemusi Ameerikas. Lisaks oleme üürinud mägimajad, lõket teinud ja vaadet nautinud. Las Vegas ning New York on hetkel ühed mu lemmiklinnad maailmas. Olen käinud kuulsal Time Square’il ning Walk of Fame’il.

Raamatumüük on andnud mulle imelise võimaluse avastada maailma ning elada võõras kultuuris. Kõige väärtuslikumaks pean tutvusi nende peredega, kes on mind aastate jooksul enda kodus majutanud. Suhtlen mitmega neist siiani ning tean, et kui satun nende kodu lähedale, on mul ööbimiskoht alati olemas.

Olen õppinud hindama ka perekonda ning seda, mis mul on ja kes ma ise olen. Suudan tegelikult palju rohkem, kui olen varem arvanud. Olen õppinud ka rahaga ümber käima.

Teadmistepagas on lõputu ning seetõttu olen ikka veel siin – mul on endiselt oma eesmärkide saavutamiseks ning elus edukas olemiseks palju õppida. Et raamatumüügis tulemusrikas olla, tuleb lihtsalt kõvasti tööd teha, õppida ja targemaid kuulata.

Katre Tamm
magister

top