Artikkel “Raamatumüük USAs ehk mugavusmullis uut ei õpi” ilmus 2016. aasta 28. aprilli Lõuna-Eesti nädalalehes LõunaLeht.

Raamatumüük USAs ehk mugavusmullis uut ei õpi

MaryUmbes aasta tagasi sain kõne, milles täiesti võõras noormees rääkis raamatumüügi programmist USAs. Olin sellest ka varem kuulnud, kuid ei olnud päris kursis, millega siiski tegu on. Sain temaga kokku, olles ise väga skeptiline, kuid otsustasin ta siiski ära kuulata. Ja minu üllatuseks – juba kevade lõpul pakkisin asju, et sõita teisele poole ookeani raamatuid müüma.

Tegu on Southwesterni suveprogrammiga, kus tudengid saavad rahvusvahelise müügi- ja suhtluskogemuse ning harjutada kätt ettevõtluses. Southwestern sai alguse juba 19. sajandi keskpaigas USAs, esimene eestlane osales programmis 1990. aastal. Nüüdseks on sellest üliõpilaste suveseiklusest välja kasvanud Baltimaade üks edukaimaid tudengiorganisatsioone, mille tegevusest on rahvusvahelise elu- ja töökogemuse saanud üle 2000 siinse tudengi.

2015. aasta oli minu esimene raamatumüügi aasta. Nagu mainisin, olin esialgu väga skeptiline, kuna töö käib siiski ukselt uksele ning sõbrad ja vanemad algul eriti ei toetanud. Õnneks olen terve elu väga isepäine olnud ning otsustasin end siiski proovile panna. Kevade vältel oli palju koolitusi, kuidas hästi müüa ja kaugel suurte unistuste maal hakkama saada. Sain ka endale personaalse juhendaja, väga kogenud raamatumüüja Madis Pajo.

Kaabliparandaja või loomaaiatalitaja?

Suve hakul oli siiski hirm naha vahel küll, aga teadsin, et see on parim võimalus kiiresti areneda, sest mugavusmullis ju midagi uut ei õpi. Suve veetsin ma Indianas ja Ohios, mis tähendab, et nägin väga palju maisipõlde ja farmereid. Esimene asi, mis Ameerikas silma jäi, on inimeste sõbralikkus. See oli täiesti hämmastav, kui palju nad soovivad aidata ja kogu aeg jutustada. Kohtasin väga palju erinevaid peresid, sest Southwesterni raamatud on hariduslikud ning mõeldud just õpilastele, aitamaks neid koolitöödes ning pisemaid kooliks valmistumisel. Ka meil võiks sellised raamatud Eestis olla.

Selle suve jooksul oli palju väga huvitavaid päevi – kohtusin kohalike eestlastega, sõin võõraste peredega õhtust, mind peeti mitmeid kordi kaabliparandajaks või loomaaiatalitajaks. Kõige eredamalt on aga meeles päev, kui oma esimese auto ostsin ja esimest korda rooli istusin. Kõige parem tunne oli aga siis, kui peredele raamatuid kohale viisin ning nägin laste säravaid elevust täis silmi ja sain vastu võtta sooje kallistusi. Mitmed pered, kes minu käest suvel raamatuid ostsid, on ka veel hiljem mulle kirjutanud ja küsinud, kuidas läheb.

Elasin ka ise paari Ameerika pere juures, mis oli mulle samuti kirjeldamatult tore kogemus. Minu juhendaja hoiatas mind, et töö on raske, aga unustas mainida, et palju raskem on lahkuda pere juurest, kes terve suve on minu raamatumüügiseiklustele kaasa elanud. Pühapäeviti tegime alati midagi vahvat nii koos teiste raamatumüüjate kui ka perega, kelle juures parasjagu peatusin.

Samas oli terve suvi ka ikkagi väga suur enese proovilepanek, kuna ukselt uksele käimine ei ole kindlasti meelakkumine. Suve jooksul õppisin, kuidas oma ettevõtet juhtida ja kõik suve kulud-tulud tasakaalus hoida. Kolme kuu jooksul sain väga hea suhtlus- ja keeleoskuse, mida kindlasti läheb elus palju vaja. Kõige tähtsamateks treenitud omadusteks pean aga enesedistsipliini, probleemilahendamise oskust ja töökust.

Eestlased on raamatumüügi superstaarid!

Olen USAsse raamatuid müüma minemas ka eeloleval suvel, sest sellest programmist on veel nii palju õppida ning ka rahaline pool on päris vahva. Näiteks olen nüüd juba ise juhendaja rollis, mis tähendab, et lisaks iseendale peab aega ja energiat jaguma teiste koolitamiseks. Arvan, et see on väärt juhtimiskogemus, mille nimel pingutada. Kes soovib edukaks saada, siis Southwesterni programm on kindlasti hea alguspakk ja üks imeline võimalus enesearenguks.

Southwestern on nagu suur ülemaailmne perekond, kus toetatakse ja julgustatakse üksteist järjest uusi eesmärke seadma. Seda tõestas ka minu aasta alguse reis USAsse, kui käisime iga-aastasel Southwesterni auhindade jagamisel ning saime ülimeeldiva ja positiivse vastuvõtu osaliseks. Vahva uudis on muidugi ka see, et eestlased on ülemaailmsed raamatumüügi superstaarid – Tallinna tehnikaülikool saavutas 216 ülikooli seas esimese ning Tartu ülikool teise koha.

Võrust pärit neiu jagas kogemusi
Mery Rosenberg on Võrust pärit 21-aastane ääretult rõõmsameelne neiu, kes lõpetas medaliga endise Võru Kreutzwaldi gümnaasiumi. Praegu elab ta pealinnas ning hakkab lõpetama Tallinna tehnikaülikooli ärirahanduse erialal, sellest üle jääva aja sisustab ta Southwesterni programmiga, valmistades uusi noori suvetööks ette. Ta on üks nendest Eesti tudengitest, kes õpingute kõrvalt käis 2015. aasta suvel Southwesterni programmiga USAs raamatuid müümas. Hiljuti jagas ta oma kogemusi Võru gümnaasiumis.

top