Artikkel “Raamatumüümine USA-s muutis totaalselt ühe külatüdruku maailma” ilmus 2017. aasta 23. novembri Virumaa Teatajas

Raamatumüümine USA-s muutis totaalselt ühe külatüdruku maailma

Lääne-Virumaa väikesest Võhmuta külast pärit tagasihoidlik neiu Liis Järvamägi sai ambitsioonikaks ja enesekindlaks tudengiks, kes läks laia ilma ja jagab nüüd kogemusi teistelegi. Mis temaga vahepeal juhtus?

Kes mäletab Liisi Võhmutalt, ei tunneks teda nüüd enam äragi. Vaka all hoitud ideedega tüdrukust on saanud oma oskusi rakendav elukogemustega naine. Liis on neljal suvel osalenud Ameerikas suvetööprogrammis, mis kujutab endast raamatute müüki.

Paljud on kuulnud neist tudengitest, kes suvel Ameerika mandrile reisivad ja seal ukselt uksele liikudes kohalikele haridusraamatuid ja veebiteenust müüvad. Liis ei pea raamatute müümist põhieesmärgiks, pigem on see talle vahend, mille abil saab tudeng omandada oskusi ja kasvatada iseloomu selleks, et saavutada isiklikud eesmärgid.

“Programmi tutvustas mulle tänu endiste klassikaaslaste soovitustele Tamsalu gümnaasiumi aegne kooliõde Katre Tamm, kellega koos olen palju treeninud ja tööd teinud,” rääkis Liis. “Ülikooli astudes oli mul plaan tulevikus ettevõtlusega tegeleda. Ettevõtlik olin juba noorena, kuid varem puudusid spetsiifilised oskused, kontaktid ja raha, et oma unistusi täide viia.”

Liis teab, et kui soovid spordis, müügis, juhtimises või mõnel muul alal saada väga heaks, pead sellega pidevalt tegelema. Inseneriala õppiva tudengina ei ole tal olnud kooli kõrvalt piisavalt aega, et täiskohaga tööd teha, ja seega sobis suvetööprogramm hästi.

Liis on praeguseks raamatuid müünud neljal suvel ja saanud iga suvega nii oskusi kui ka kogemusi aina juurde. Lisaks müügile on tublimatel tudengitel võimalik pärast esimest suve hakata ehitama oma meeskonda ja nii koguda juhtimisoskusi.

Liis: “2017. aasta suvel olin ma esimest korda ka üheksaliikmelise organisatsiooni juhendaja, selle neli liiget olid pärit Poolast. Meie omavaheline koostöö sujus hästi ja lisaks USA kultuurile ja inglise keelele saime õppida ka pisut poola keelt.”

Tudeng peab juhendamist sellepärast arendavaks, et see sunnib kohanema meeskonnakaaslaste – mitmesuguste inimtüüpidega. Ta leiab, et analüütilisele inimesele ei piisa puhtalt ettevõtmise entusiastlikust tutvustamisest, tema tahab tõestusi ja loogilisi seletusi. Samuti ei innusta ega motiveeri ekstravertset ja otsekohest inimest pikkade selgitavate juhendite esitamine. Tuleb leida vahepealne variant.

Päris suur hulk tudengeid tegeleb ülikooli kõrvalt igasugustes organisatsioonides juhtimis- ja planeerimisoskuste omandamisega. Liisi hinnangul on peamine põhjus, miks seda üha enam tehakse, see, et tööpõllul hinnatakse inimesi, kes oskavad töötada rühmas, kellel on juhtimiskogemust ning kes mõistavad lahendada probleeme. Tihti ei ole kooliõpingute ajal lisaks ülikoolis õpitavale teooriale aega käia praktikal või tööl.

“Me tegeleme suvel ja suvede vahel iga päev tudengite koolitamise ja juhendamisega. Seega tuleb kogemus ja mõistmine isegi siis, kui seda ei oota. Samas on päris mugav nii-öelda ohverdada suvi kõvasti töötamisele ja siis üheksa kuud täiskohaga tudeng olla,” räägib Liis Järvamägi.

Tänu USA-s arendatud enesekindlusele ja esinemisoskusele osales Liis eelmisel sügisel Tartu ülikooli Starter-programmis oma gümnaasiumiaegse äriideega. Mentorite abiga arendati oma toodet, kolmesektorilist pinalit, võideldi end noorte äriideede konkursi Kaleidoskoop finaali ja võideti üks kahest peaauhinnast, milleks oli tasuta reis Soome, Oulusse, äriideede festivalile.

Liis: “See ei olnud lõbureis. Meil oli võimalus oma ideed poolfinaalis esitleda, seistes samal ajal pihani jääkülmas vees. Muidugi treenisin enne ennast kuu aega iga päev Anne kanalis talisupeldes ning esinesin põhjanaabrite juures julgelt.”

Lisaks kandideeris ta koos kaaslastega möödunud aastal konkursil Ajujaht, kus jõuti oma ideega 100 parima hulka. Sellega lunastati võimalus esitleda ideed suurele žüriile ja osaleda saatesarja salvestusel.

“Mul ei oleks ilma säärase kogemustepagasita olnud iial julgust ning oskusi minna rinda pistma kogenud ettevõtjate ja spetsialistidega,” ütleb Liis Järvamägi tagantjärele veendunult.

Tagasihoidlikul Lääne-Virumaa külaneiul tuli USA-sse jõudes suviti suhelda umbes 3000 inimesega, kellega pidi mõne minutiga leidma ühise keele.

“Olen raamatuid müües kogenud palju äraütlemisi, läbikukkumisi ning oskan seetõttu igat ettevõtmist võimalusena näha. Loomulikult tuleb suvel ette päevi, kus lähen välja ega müü ühtegi raamatut. Eriti raske on seda aktsepteerida, kui olen tööd teinud sama palju kui edukatel päevadel. See ongi õppimise ja arenemise juures kõige olulisem: kuidas hoida õiget suhtumist ebaõnnestumistesse,” lausub Liis, kes ei karda enam ebaõnnestuda.

Seda suveprogrammi nimetab noor naine suureks saamise programmiks, kus igal tudengil on oma isiklik äritegevus. Igaüks otsib kliente, suhtleb nendega, tuvastab pere vajadused ja soovitab sobivat toodet. Ka raha kogutakse ise ja sellega ümberkäimist õpitakse seal hästi.

See kogemus andis neiule julguse luua oma ettevõte ning alustada investeerimisega.

Liis: “Paljud meist unistavad oma ettevõttest või edukas olemisest, kuid enamik inimesi ei tee neid asju, mis eduni viivad. Miks? Põhilisteks takistusteks on hirm läbikukkumise ees, ebapiisavad teadmised, vahendid ning toetus. Programmi pääsenutel on võimalik saada suurem turvatunne, sest neil on tudengist isiklik mentor ning müügitaktikad on pikka aega edukalt kasutuses olnud.”

Kõnealune programm Southwestern Advantage on tegutsenud üle 160 aasta ning selle ajaga on kujunenud usaldusväärsed müügi- ja juhtimisstrateegiad.

“Kuigi see töö on raske, olen veendumusel, et igaüks on võimeline seda tegema, kui ta vaid ära otsustab, et see on talle kasulik, ning oma juhendajat ja süsteemi usaldab,” räägib oma elu muutnud tudeng. Ta on tänulik mentoritele, kes ei ole talle ülemused, vaid inimesed, kellelt saab küsida nõu ka muudes eluvaldkondades. Need on “sõbrad tööl”.

Kuigi töö tundub kõrvaltvaatajale keeruline ja isegi üksluine, võib iga raamatuid müünud tudeng kinnitada, et ka nalja saab palju.

Liis: “Kõige lahedam on rääkida õpetajatega, uurida nende kogemuse kohta. Inimestele meeldib osta raamatuid noortelt, kes võtavad elu lihtsalt ning kellega on mugav suhelda. Selleks tasub naerda nii oma õnnestumiste kui ka ebaõnnestumiste üle. Ikka juhtub, et mõni koer tuleb ja lakub sind, vahel tuleb perega kohtumise ajal nende laps ja kallistab sind. Tihti saad vihmasajus märjaks ja inimesed peavad sind hulluks, et sellise ilmaga töötad. Vahel ei saa inimesed aru, miks sa üldse Ameerikas oled või kuidas sa sattusid just sellesse väikesesse linna kõigi teiste atraktiivsemate USA suurlinnade asemel.”

Liis lisab, et sageli ei hinda inimesed müügiinimeste suurt pingutust, samas on enamik inimesi, kes temalt raamatuid soetanud, olnud väga tänulikud, et ta just nende pere juurest otsustas läbi astuda.

Liis teab, et see on üks raskemaid, kuid samas ka kasulikemaid tudengite suvetöid üldse. Kui see lihtne oleks, teeksid seda kõik. “Asjad, mis on meie mugavustsoonis ja lihtsad, enamasti ei arenda. Mina leidsin enne programmiga liitumist, et minul on ebamugavam olla edasi tagasihoidlik, kui pingutada ja elus edasi minna.”

Ta lisab siia mõtteviisi: The person you some day will be, you are now becoming. See tähendab, et kõik otsused ja tegevused (ka mõtted) kujundavad sinu tuleviku isiksust. Ka väikesed igapäevaharjumused. Nii on tema oma edu siiamaani saavutanud ja teeb seda ka tulevikus.

Liis Järvamägi
– õpib Tallinna tehnika­ülikoolis 1. kursusel tehnikaõpetajaks
– on lõpetanud 2017. aastal Eesti maaülikooli bio­tehniliste süsteemide eriala
– töötab OÜ-s Miljon Miksi, koolitab tudengeid suviseks müügitööks

top