Artikkel “Remo Jõeorg – Taebla poiss, kes lõi USA-s läbi raamatumüüjana” ilmus 2016 aasta 2. märtsi Läänemaa veebiväljaandes läänlane.ee.

Remo Jõeorg – Taebla poiss, kes lõi USA-s läbi raamatumüüjana

remo

Olen üks tavaline Läänemaalt Taeblast pärit noor, kes lõpetanud heade tulemustega keskkooli, käinud sõjaväes ning püüdnud oma elu parimal viisil juhtida. Panin oma loo kirja, ehk on motivatsiooniks nii mõnelegi teisele suurelt unistama, seadma eesmärke ning neid ellu viima maksu mis maksab.

Minu elu suurim seiklus algas mõned aastad tagasi, mil olin just saanud sõjaväest koju, sõitsin hea sõbraga Haapsalust Tallinna ja sattusin kuulma tema lugu suvest USA-s raamatuid müümas. See tundus midagi nii teistsugust, et uurisin kohe ka võimaluste kohta selles programmis osaleda.

Sain teada, et Southwesterni suveprogrammis osalemiseks peab olema üliõpilane ning omama ka teatud algkapitali. Olin aga just tulnud sõjaväest ja polnud mul raha ega käinud ma ka ülikoolis.

Kuigi olukord tundus suhteliselt lootusetu, sain sõbra soovitusel siiski kokku ühe programmi eestvedajaga. Ma mäletan, et see oli neljapäevane päev ja olin nii põnevil. Minu jaoks oli see justkui töövestlusel viibimine. Rääkisime pikalt: sain programmist põhjaliku ülevaate ning selgitasin ka omapoolset olukorda. Kõigile takistustele vaatamata olin kokkusaamise lõpuks otsustanud, et tahan ka suve USA-s raamatuid müües veeta ning teen kõik selleks, et see juhtuks. Nägin võimalust elus edasi liikuda, reisida ning uusi ja edumeelseid sõpru leida.

Tõsine ettevalmistus Eestis

Järgnevatel kuudel juhtunu on hea näide sellest, et kui siht silme ees, siis on kõik võimalik. Hakkasin müüma reklaami ja turvasüsteeme, et maksta oma elamise eest ning koguda raha USA lennupiletite ja viisa jaoks. Vaikselt oli kätte jõudmas juba novembrikuu, kui hakkasin otsima võimalusi oma õpingute jätkamiseks ülikoolis. Otsus langes Mainori kõrgkooli kasuks.

Lisaks õpingutele ja kahele töökohale hakkasin iga nädal osalema ka Southwesterni koolitustel ja asusin ennast suveks ette valmistama. Tundus, et kõik sujub. Mõne aja pärast oli aeg rääkida programmist lähemalt ka vanematele. Alguses tundus mulle natuke imelik, et miks Southwesterni programmijuhendaja tahab minu emaga kohtuda, kuid mõna aja pärast mõistsin selle väärtust. Kohtumise tulemusel muutus ema rahulikumaks ning hakkas mind rohkem mõistma. Alguses olid nimelt mu lähedased minu suveseikluse vastu, sest polnud eriti raha ja paistis kindlam normaalse inimesena Eestis tööl käia.

Teine koht Euroopa uustulnukate seas

Programmitasu maksin osade kaupa. Kui esimene makse oli tehtud, siis ütlesin, et vist ongi minek. Minu juhendaja hakkas selle peale naerma, sest olin juba neli kuud treeningutel käinud, kuid alles nüüd jõudis mulle see päriselt kohale. Miks ma sellest räägin? – sest iga algus on raske, kuid pidev ümberotsustamine ei vii kuhugi. Oma otsusele kindlaks jääda oli alguses väga raske ning emotsioonid käisid pidevalt ülesse ja alla. Teadsin, et ma ei saa endale ebaõnnestumist lubada.

Enne suve algust oli mul võimalus kohtuda tolleaegse Southwestern Advantage’i Euroopa juhi Chris Adamsiga. Sel vestlusel küsisin talt, et mida pean tegema, et olla suvel edukas. Ta vastas, et teeksin täpselt nii nagu mu juhendaja ütleb. Otsustasin tema nõuannet jälgida, tegin kõvasti tööd ning pingutasin nii palju kui suutsin. Tulemuseks oli uskumatu suvi Montana osariigis ning paremuselt teine müügitulemus kõikide Euroopa esimese aasta üliõpilaste hulgast. Ma olen väga tänulik endale, et olin piisavalt naiivne, et uskuda endasse ning olla õpetatav, sest see on mu elu meeletult muutnud.

Õppisin elama

Praeguseks olin viimased seitse aastat reisinud USA ja Eesti vahet ning jõudnud müügijuhi positsioonini. Olen töötanud ja reisinud Montanas, Georgias, Kansases, Utah’s, Alaskal, Illinoisis ja Hawaii saartel. Hüpanud langevarjuga, surfanud, matkanud, püüdnud lõhet Alaska kristallselgest veest. Mida olen nende aastatega õppinud? – elama.

Olles ukselt uksele raamatuid müünud ja seeläbi kohtunud kümnete tuhandete inimestega, olen aru saanud, millist elu ma ise elada tahan ja millist mitte. Raha on elus loomulikult väga oluline, kuid suhted ja inimesed meie ümber kaaluvad selle kindlasti üle. Sageli arvatakse ekslikult, et hea müügimees on see, kes vaid räägib hästi. Tegelikult on uskumatult oluline just oskus kuulata.

Olen ka mõistnud, et mitte miski ei tule elus liiga lihtsalt, vaid vaja on pingutada ning tööd teha. Kuna edukus Southwesterni programmis sõltub täpselt iseenda müügitulemustest ja pingutusest, olen püüdnud anda endast parima. Nende pikkade päevade jooksul olen õppinud tundma iseennast ja aru saanud, kes ma olen. Mis mind motiveerib, mis mind rivist välja viib. Ei saa ebaõnnestuda senikaua, kuniks pole alla antud.

Mäletan, et kui keskkoolis käskis õpetaja Tiina Mägi lugeda raamatuid, siis mulle see ei meeldinud. Kirjutasin teiste pealt sageli vastuseid maha. Õpetaja üks ütlemisi oli: “Tühjad tünnid kõmisevad kõige valjemini.” Ma ei taha olla ega saada selliseks tühjaks tünniks, lugemine on muutunud mulle üheks meelistegevuseks nagu ka pidev õppimine ning uute kogemust ja oskuste omandamine. Iga noor võiks olla avatud maailmale ning anda endale võimalus õnnestuda. Mina lõin endale võimalused ning kujundan nüüdsest ise oma tulevikku.

Mis on Southwesterni programm

Tegu on suveprogrammiga, kus arendatakse rahvusvahelist müügi- ja suhtlusoskust ning ettevõtlikkust. USAs juba 19. sajandi teisel poolel alguse saanud üliõpilaste suvine võimalus saada oma ala tipptegijate poolt põhjalik ettevõtlus- ja müügikoolitus ning seejärel veeta suvi USAs reisides, ukselt uksele hariduslikke raamatuid müües ja õpinguteks raha kogudes.

Esimene eestlane, kes Southwesterni programmis osales ning koos USA tudengitega suvist Ameerikat avastas, on Peep Vain. Tänaseks on sellest paari eestlasest üliõpilase suveseiklusest välja kasvanud üks Baltimaade edukamaid tudengiorganisatsioone, mille tegevuses kaasalöömisest on  saanud rahvusvahelise elu- ja töökogemuse üle 2000 siinse tudengi.

Southwesterni raamatuid on suvetööna ukselt uksele müünud nii USA senati liikmeid kui ka multimiljonilise käibega suurkorporatsioonide juhte. Eestis on ülikooliajal USAs raamatuid müümas käinud nii tunnustatud arste, advokaate, investoreid, õpetajaid, lauljaid kui ka teadlasi. Southwesterni vilistlaste poolt on rajatud ka palju edukaid Eesti start-up-ettevõtteid, nagu näiteks Pipedrive ning Fortumo.

Remo Jõeorg

top