Artikkel “Sulle meeldib reisimine? Ettevõtlus? Enese proovile panek? Hea teenistus?” ilmus 2018. aasta Intellektika ajakirjas

Sulle meeldib reisimine? Ettevõtlus? Enese proovile panek? Hea teenistus?

Kui aastad tagasi läksid Eesti noored USA-sse raamatuid müüma peamiselt eesmärgiga palju raha teenida, siis nüüdseks oodatakse sellest hoopis pigem põnevat seiklust ja enese arendamist. Hea teenistus kaasneb mõlemaga enamasti juba nagunii. Nüüd ongi tavaline, et kord juba USA-s käinud tudengid jäävad Southwesterni programmi mitmeks aastaks, saades osa kümnetest koolitustest, reisidest ning lugematutest ainulaadsetest kogemustest.

Southwestern Advantage on aastate jooksul vahendanud ja treeninud Eesti noori USA-sse minekuks juba 18 aastat. Sellest, paljudele elu muutvast kogemusest, on praeguseks saanud osa võtta juba ligi 2500 Eesti tudengit. See teeb ettevõttest praktiliselt ühe suurima noortele töö pakkujaid Eestis.

Ülesanne ise kõlab esmapilgul väga lihtsana: käi mööda tänavat ringi, koputa ukselt uksele ja müü inimestele erinevaid haridusteemalisi raamatuid. Reaalsuses on aga kogu Southwesterni programm midagi märksa rohkemat. Suur enamus tudengeid käivad USAs järjestikku veel mitmel suvel, saavad terve ülejäänud aasta jooksul osa lugematutest koolitustest turunduse, ettevõtluse ja müügi alal, käivad auhinna- ja koolitusreisidel üle terve maailma ning mis kõige tähtsam, saavad ainulaadse õppe- ja kogemuste pagasi, mida ei suuda pakkuda mitte ükski tavaline kooliprogramm või lihtsalt turismireis.

Juba enne suure lombi taha lendamist alustatakse ligi aasta aega varem programmi sisse saanud tudengite põhjalikku ettevalmistust. Oma kogemusi jagavad tõelised eksperdid, kellest mõni suutis ise omal ajal kõigest ühe suvega kümnete tuhandete dollarite eest raamatuid maha müüa. Igaüks saab endale ka isikliku mentori, kes juhendab ja annab näpunäiteid vastavalt õppuri enda soovidele, oskustele ja iseloomule. Üksikasjalikke praktilisi teadmisi jagatakse nii enesekehtestamises, müügioskuses, hea esmamulje jätmises, investeerimises, ettevõtluses ning kõiges muus, mis aitab tulevikus edukalt raamatuid müüa, kuid ka üleüldiselt elus läbi lüüa.

USA-s juba kohal olemine on muidugi elukool ja kogemus omaette. Osad müüjad elavad ühiselt koos, kuid suur enamus valib hoopis võimaluse majutuda mõnes kohalikus peres. See annab ainulaadse kogemuse paiga kultuurist ja kommetest ning teatud turvalisuse, kui peaks mingit abi vaja minema. Lisaks saavad sealt tihti alguse pikad sõprussuhted ning kõikidel raamatumüüjatel on alati USA-s mitmed küllakutsed ootamas. Võib öelda, et Southwestern pakub mitut programmi korraga – välismaal töötamine ja reisimine, tugev koolitus ning vahetusperes elamine.

Tõsi, töö ise on raske, nõuab järjepidevust ning enamasti ka tublis annuses eneseületust. Kuid see ongi enesearengu juures üheks väga oluliseks etapiks. Oma mugavustsoonist välja tulek paneb aju hoopis teises rütmis tööle ja toob märksa selgemalt nähtavale sihid, mille poole ka reaalselt püüelda tahad.

Edukaimad raamatumüüjad suudavad ühe suvega teha tulemusi, mis lubavad neil Eestisse tagasi jõudes osta lausa kortereid. Kõigi aegade rekordina suutis üks müüja kõigest kolme kuu jooksul teenida üle 110 000 dollari. Kõigil muidugi ühe suvega päris korterite ostmine ei õnnestu, kuid korralik elamisraha terveks ülejäänud kooliaastaks teenida on täiesti teostatav. Ja kuna harjutamine teeb meistriks, siis iga järgmise USA-s veedetud suvega muutuvad enamasti ka palgasummad suuremaks.

Peale raha teenimise ja elukooli pakub programm muidugi suurepärase võimaluse ka reisimiseks. Esiteks satub juba töö tegemise käigus sellistesse kohtadesse, kuhu tavalise turismireisi käigus muidu kunagi ei juhtuks. Näeb nii Hollywoodi filmidest tuttavaid ontlikke eeslinna elamurajoone, Texase kõrbe rantšosid, kui ka liigsest tehnoloogiast hoiduvate amishite elamisi või hoopis uhkeid villasid, mille tagaaias patseerivad ringi pesuehtsad tiigrid.

Peale suvise töö lõpetamist jääb alati ka aega niisama vabalt ringi reisimiseks ning seda kasutatakse tihti just Ühendriikide peamiste vaatamisväärsuste uudistamiseks – Grand Canyon, Time Square, Miami Beach, Golden Gate’i sild, Niagara juga jne. Suvega aga maailma avastamine veel ei lõppe. Ülejäänud aasta jooksul on võimalik käia veel erinevatel koolitustel näiteks Horvaatias, Hispaanias, USA-s ning lisaks on edukamatele müüjatele mõeldud eraldi auhinnareisid, mis viimati viisid mitmeid meie tudengid Keeniasse ja Mauritiusele.

Kogu selle reisimise kõrval jääb aga kõige tähtsamaks ikkagi hindamatu kogemus, mida pakub võõras keskkonnas enese ületamine ja selle käigus tekkinud probleemide lahendamine. See kogemus ning tugev koolitus ettevõtluse ja müügi alal on Eesti ettevõtlusesse paisanud nii mõnedki tuntud nimed, kellel on taustaks just Southwesterni kool. Loomulikult leiab programmist endale ka palju häid uusi sõpru ja mis seal salata, nii mõnigi on leidud kaaslase ka kogu eluks.

Uusi programmi kandideerijaid oodatakse igal sügisel ja kevadel. Uuri rohkem: southwestern.ee või #sweesti

 

top