Artikkel “Suvine raamatumüük tõi tudengi ellu kannapöörde” ilmus 2016. aasta 30. jaanuaril Valgamaa maakonnalehes Valgamaalane

Suvine raamatumüük tõi tudengi ellu kannapöörde

Valga gümnaasiumi vilistlane Taavi Tomson on üks tudengitest, kes suviti käinud USAs raamatuid müümas. Endisest nohikust – nagu ta ise ütleb – on saanud nüüd enesekindel ja ettevõtlik noormees, kes palju reisinud ja kel jagub juba raha ka investeerimiseks.

Kuidas sattusite osalema Southwesterni (SW) programmis?

«Sattusin sinna huvitaval kombel. Olin enne sellest kuulnud ainult negatiivset. Ausalt öeldes pole see tagantjärele mõeldes mingi ime – arvestades seda, kui skeptiline ja negatiivne ma olin. Nohiku musternäide. Tegin küll sporti, aga pidevad vigastused mõjusid enesehinnangule väga laastavalt. Koolis oli mul ainult paar sõpra, kellega arvutimänge mängisime. Raamatuid müüma minnes olin täielik vastand tüüpilisele müügimehele.

Suurt rolli SW programmi kandideerimisel mängis tüdruksõber, kes oli seal ühel suvel juba käinud ning mind tublisti julgustas. Enne arvasin, et müük on ebameeldiv ja pealetükkiv pähemäärimine, ja et mulle see töö ei sobi. Infokohtumisel sain aga aru, et suhtlusoskus on oluline mistahes töö puhul, mida plaanin tulevikus teha.»

Kuidas algas teie tegevus selles valdkonnas?

«Pidin läbi tegema neljast intervjuust koosneva kandideerimisprogrammi. See tõi esile väga palju hirme, kuid oli suur väljakutse. Osalemise otsus oli kindlasti mu elu raskemaid. Olin just lõpetamas Tartu Ülikooli ning olemas oli tööpakkumine. Samas mõistsin, et 10 aasta pärast, mõeldes tagasi taolisest võimalusest loobumisele, kahetsen, et ennast proovile panna ei julgenud.

Hakkasingi lõputöö kirjutamise kõrvalt harjutama müügiteksti, õppima nii müügi- kui Ameerika kultuuri. Kohtusin kord nädalas juhendajaga, kes oli juba kolm aastat raamatuid müünud. Käisin kord nädalas Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumis kohtumistel, kus Eesti parimad raamatumüüjad jagasid edukogemusi. 2012. aasta suvel läksingi esimest korda USAsse raamatuid müüma.

Suvi algas raamatumüüjatele Tennessee osariigi pealinnas Nashville’is, kus läbisime neli päeva kestva müügikunsti ja Ameerika kultuuri tutvustava intensiivkursuse.»

Kui laiahaardelise programmiga tegu on?

«See on suveprogramm, mis arendab rahvusvahelist müügi- ja suhtlusoskust ning ettevõtlikkust. See on alguse saanud USAs juba 19. sajandi teisel poolel ning kujutab endast üliõpilaste suvist võimalust õpinguteks raha koguda. Oma ala tipptegijatelt saab põhjaliku ettevõtlus-ja müügikoolituse, seejärel on võimalus veeta suvi USAs reisides ja ukselt uksele hariduslikke raamatuid müües.

Esimene eestlane, kes Southwesterni programmis osales ning koos USA tudengitega suvist Ameerikat avastas, oli Peep Vain. Nüüdseks on sellest paari Eesti üliõpilase suveseiklusest välja kasvanud üks Baltimaade edukamaid tudengiorganisatsioone, mille tegevuses kaasalöömisest on saanud rahvusvahelise elu-ja töökogemuse üle 2000 siinse tudengi.

Eestist on ülikooliajal USAs raamatuid müümas käinud nii tunnustatud arste, advokaate, investoreid, õpetajaid, lauljaid kui teadlasi. Southwesterni vilistlaste rajatud on ka palju edukaid Eesti idufirmasid.»

Kui suur on teenistus?

«Sõltub täielikult iseendast. Mõnel päeval ei teeninud midagi, aga oma esimese suve parimal päeval teenisin üle 700 dollari. Müük on õpitav oskus, milles saab ennast aina edasi arendada. Teenistus sõltub sellest, kui töökas suudad olla, palju tahad pingutada ja kui hästi järgid juhendaja näpunäiteid. Mul on läinud väga hästi. Olen saanud rahastada oma õpinguid, palju reisida, investeerida ning katta sellest oma igapäevased väljaminekud.»

Milliseid põnevaid seiku on selles töös ette tulnud?

«Neid juhtub suviti iga päev. Iga inimene, kellega räägin, on erinev, ja juhtumeid on seinast seina. Kõige rohkem on meeldejäänud pered, kus vanemad olid lastele ülimalt lahedad eeskujud, andes mullegi tulevikuks pere loomisel inspiratsiooni.»

Kas olete isu täis reisinud?

«Kuna kasvasin kolme venna ja oma superemaga, siis varem ei olnudki Eestist ära käinud. Nüüd olen käinud tänu headele tulemustele Southwesterni programmis auhinnareisil Sharm el Sheikhis, Tais, Tenerifel ning kahel korral müügikoolitusel Türgis. Lisaks olen omal käel reisinud Inglismaal, Horvaatias ja USAs. Aprillis olen viimas oma ema Londonisse ühe maailma väljapaistvaima enesearengutreeneri Anthony Robbinsi koolitusele. Iga suvi olen saanud töötada erinevas USA piirkonnas.

Iga osariik erineb väga oma kultuuriruumi, kliima, inimeste ja elamuste poolest. Esimesel suvel tegin müügitööd New Mexico osariigis, teisel Alabamas, kolmandal Lõuna-Dakotas ja Oklahomas ning 2014. aasta suvel Californias ja ka Kanada Alberta provintsis.»

Kas teenistus on võimaldanud ka investeerida?

«Jah. See on üks SW põhimõtetest, et tudengid saaksid ka investeerimiskogemuse. Alustasin investeerimisega kohe pärast esimest suve. Olen keskendunud peamiselt rahavoo kasvatamisele, et saavutada olukord, kus ei pea töötama raha eest, vaid raha töötab sinu eest, nii et investeeringute pealt saab teatud aja tagant tasu. Ise olen ostnud dividendiaktsiad ja välja andnud nii lühi- kui pikaajalisi laene, millelt teenin intressitulu.

Tuleval aastal on plaanis soetada esimene kinnisvara, et saada üüritulu.»

Millega veel olete tegelenud ja mida õppinud?

«Sündisin Tallinnas, varsti pärast seda kolis mu pere Valka. 2009. aastal lõpetasin Valga gümnaasiumi. Huvi meditsiini vastu süvenes 11. klassis, kuid jäin siiski napilt arstiteaduskonnast välja.

Kuna mulle on alati meeldinud inimesi aidata, asusin õppima Tartu Ülikooli füsioteraapia erialale. Diplomi sain kätte 2012. aastal. 2014. aastal õnnestus mul osaleda praktilisel kursusel mainekas Vanderbilti ülikoolis USAs. Olen 24aastane ning õpin praegu ettevõtluskõrgkoolis Mainor ärijuhtimist ja turundust.

Olen kaks aastat tegelenud annetuste kogumisega SOS Lasteküla Eesti ühingule. SW programmiga olen minemas USAsse raamatuid müüma viiendat suve. Et keha ja vaim värskena hoida, käin aktiivselt Tartus crossfit-trennis, ujumas ning joogas.»

Kas teil on plaanis oma kogemustest tulla rääkima ka Valga koolinoortele?

«Jah, kuid kuupäev ei ole veel kindel.»

KUIDAS SAADA EDUKAKS? Taavi Tomsoni Tomson soovitused:

Usalda ennast. Ühiskonna surve ja teiste ootused on meil nii tugevalt kuklas, et iga asja tehes kummitab mõte: «Aga mida teised minust arvavad?»Teha tuleb seda, mida naudid, ja nautida seda, mida teed. Proovi lihtsalt iga päev olla natuke parem versioon iseendast, kui olid eile.

Võta vastu väljakutseid ja ära karda teha vigu. Meid kõiki ümbritseb lõpmatul hulgal võimalusi, aga suuremast osast me kinni ei haara. Peamine takistus on hirm läbi kukkuda. Edukad inimesed on alati valmis tegutsema, sest nad teavad, et tegutsedes saadab neid kas edu või läbikukkumine, mille tulemusena saadakse hea õppetund ja väärt kogemus.

Veeda aega inimestega, kes toovad sinus välja parima. Su ümber olevad inimesed kas aitavad sul muutusi ellu tuua või hoiavad sind tagasi. Väga häid sõpru, kes on sind valmis toetama, ei pea olema palju. On olemas lahedaid inimesi, kelle juures on midagi maagilist: nad suudavad sinus näha sinu parimat poolt. Kasulik on lugeda ka edukate inimeste autobiograafiaid.

top